skip to Main Content
Rady na získání vhodné nebankovní půjčky
Rate this post

Nevíte, jak si vybrat půjčku, která bude stoprocentně odpovídat vašim představám? Která vás nepřivede na mizinu a pokryje vše, co potřebujete zaplatit? Bohužel finanční gramotnost Čechů stále není stoprocentní a lidé tak často skončí s půjčkami, které nedokážou splácet. Pak jim hrozí exekuce či insolvence. Připravili jsme pro vás 5 tipů, které vám pomohou správně vybrat půjčku. Na co se při sjednání půjčky zaměřit?

Výše splátky vs. celkový objem vypůjčených prostředků

Poskytovatelé půjček často operují se dvěma termíny, které dávají do přímé souvislosti. Jde o výši měsíční splátky a celkový objem vypůjčených prostředků. Když je výše splátky třeba 3 000 Kč měsíčně a vy víte, že ji bez problémů zvládnete splácet, podívejte se vždy ještě na celkovou částku. Na tu totiž přímo navazuje počet let, po které budete půjčku splácet.

Jistě víte, že časem se může váš život změnit. Obzvlášť pokud plánujete rodinu nebo třeba když stavíte dům, budou investice potřeba i jinde a ty 3 000 Kč vám na splátku mohou pak chybět. Výše splátky by proto při sjednání půjčky neměla mít hlavní slovo. Více se zajímejte o to, kolik na půjčce přeplatíte.

Úroková sazba vs. RPSN

Všem by mělo být známé, že úroková sazba nevypovídá o výhodnosti půjčky. Bohužel ne vždy na to lidé pamatují a je tedy lepší si tuto věc připomenout.

Více než úroková sazba by vás měla zajímat roční procentuální sazba nákladů neboli RPSN. Ta kromě samotných úroků obsahuje také i poplatky za sjednání půjčky, které mohou být vysoké. Už v ní samozřejmě nenajdete poplatek za mimořádnou splátku nebo za odložení splátky. To hledejte v samostatných smluvních podmínkách.

Vyhněte se smluvním pokutám

Smluvní pokuty se často šplhají do tisíců korun a u nezodpovědných klientů mohou skončit i exekucí. Jak se jim vyhnout? Za prvé byste měli svou půjčku vždy řádně splácet. Za druhé si nevybírejte půjčky, které se zdají být zpočátku výhodné, nakonec ale zjistíte, že se pojí s vysokými pokutami či penále. Zbytečně to neriskujte.

Velkou pomoc zde představuje novela zákona o spotřebitelském úvěru, která omezuje poplatky za předčasné splacení půjčky a zároveň reguluje smluvní pokuty. Maximální smluvní pokuta dnes činí 0,1 % denně z částky, s níž je dlužník v prodlení. U velkých půjček se však stejně jedná o velké peníze.

Vezměte si čas na rozmyšlenou

Každou půjčku si můžete po sjednání ještě promyslet. Zákon vám na to dává 14 dní, během kterých můžete od podpisu smlouvy bez sankcí odstoupit. Nenechte si tedy poskytovatelem úvěru namluvit něco jiného. Pokud vám věřitel bude tvrdit, že smlouvu už zrušit nelze, nejedná férově. Od něj proto dejte radši ruce pryč.

Některé banky či soukromé společnosti dokonce nabízejí ještě delší lhůtu. Mnohdy máte na odstoupení od smlouvy až 30 dní, což je určitě příjemné. Když pak přehodnotíte, že půjčku nepotřebujete, vypůjčené prostředky do poslední koruny vrátíte a tím je to pro vás uzavřené.

Dejte šanci nebankovním produktům

Kolem nebankovních půjček kolují různé fámy. Někdo soukromé poskytovatele okamžitě označuje za podvodníky a radí se těchto půjček vyvarovat. Na druhou stranu, pokud k půjčce přistupujete zodpovědně, není půjčka mimo banku velkým rizikem. Nebankovní poskytovatele těžce kontroluje Česká národní banka, která jde ruku v ruce se zákonem o spotřebitelském úvěru. Pokud se jedná o známou finanční společnost, ničeho se tak bát nemusíte.

Back To Top